Rolex Sea-Dweller
V hlbinách ako doma
V roku 1967 predstavila spoločnosť Rolex hodinky Oyster Perpetual Sea-Dweller schopné odolávať podmiankam dlhých ponorov pod vodnou hladinou. Hodinky Sea-Dweller majú špecifickú konštrukciu saturačné potápanie. Vďaka automatickému héliovému ventilu dokážu odolať dekompresii pri vynáraní a zvládnuť návrat na pevninu či palubu lode, t.j. záverečnú fázu skúmania morského dna vo veľkých hĺbkach.
Hodinky Sea-Dweller, ktoré mali pri uvedení na trh v roku 1967 zaručenú vodotesnosť do hĺbky 610 metrov (2 000 stôp) a od roku 1978 do hĺbky 1 220 metrov (4 000 stôp), v sebe spájajú všetky atribúty moderných potápačských hodiniek.
Testovali v reálnych podmienkach v rámci programu Tektite, ktorý v roku 1969 spoločne iniciovali NASA, americké námorníctvo a vláda USA, a používali sa počas prvých veľkých experimentov v podmorskom prostredí a lokalitách.
Nový štýl potápania
V 60. rokoch 20. storočia umožnilo takzvané „saturačné“ potápanie dlhodobý pobyt vo veľkých hĺbkach. Potápači sú umiestnení do saturačnej komory, v ktorej je tlak zodpovedajúci ich podmorskému pracovnému prostrediu. Musia teda podstúpiť iba jeden dekompresný proces na úplnom konci misie.
Tento proces môže poškodiť hodinky. Potápači dýchajú zmes plynov zloženú prevažne z hélia, ktorého mimoriadne jemné atómy môžu preniknúť do puzdra. Pri návrate na povrch môže hélium zachytené vo vnútri puzdra vytvoriť fenomén nadmerného vnútorného tlaku, a ten môže spôsobiť narušenie jeho celistvosti.
Riešenie dekompresie pomocou héliového únikového ventilu
Problém dekompresie vyriešila spoločnosť Rolex v roku 1967 predstavením hodiniek Sea-Dweller pre potápačov s héliovým únikovým ventilom. Ten je priskrutkovaný k puzdru, pozostáva z hermeticky uzavretého valčeka, piestu, tesnenia a pružinky, a funguje ako poistný ventil. Keď je vnútorný tlak v puzdre príliš vysoký, automaticky sa otvorí, čím sa umožní vypustenie atómov hélia.
Čitateľnosť v každých podmienkach
Prvky Chromalight používané výhradne na hodinkách Rolex, dodávajú modelu Sea-Dweller optimálnu čitateľnosť v každých podmienkach. Indikátory, ručičky, puzdro a luneta sú ručne vyplnené alebo pokryté luminiscenčným materiálom, ktorý v tme vyžaruje intenzívnu modrú žiaru. Vyžarovanie trvá až dvakrát dlhšie ako pri tradičných fosforeskujúcich materiáloch.
Zvýšená vodotesnosť
Hodinky Sea-Dweller sú vybavené naťahovacou korunkou Triplock. Táto skrutkovacia korunka pochádza v roku 1970 a má trojité zabezpečenie vodotesnosti. Zvyšuje tesnosť 43 mm puzdra hodiniek Sea-Dweller Oyster, ktorého stredová časť je vyrobená z jednoliateho kusa ocele Oystersteel, zliatiny mimoriadne odolnej voči korózii.
Hodinky morských nadšencov
Bádatelia a oceánografi, reprezentovaní napríklad Sylviou Earleovou, a podmorskí fotografi, reprezentovaní napríklad Davidom Doubiletom, sa snažia chrániť oceány s vedomím, že patria medzi naše najcennejšie prírodné zdroje. Ich zanietenosť a odhodlanosť symbolizujú hodinky Sea-Dweller, ktoré na svojich misiách používajú.
Spoločnosť Rolex je od roku 1971 tiež partnerom spoločnostiComex (Compagnie Maritime d’Expertises). Už niekoľko desaťročí sú potápači tejto francúzskej spoločnosti špecializujúcej sa na inžinierstvo, technológie a zásahy pod vodnou hladinou vybavení hodinkami Sea-Dweller.