+421 2 54 64 78 52 English

Starostlivosť o šperky

Aby si šperky zachovali svoju krásu, lesk a hodnotu, potrebujete dodržiavať niektoré základné pravidlá a spôsob čistenia. Keď klenoty uskladníte v šperkovniciach uložené tak, aby sa jednotlivé šperky vzájomne nedotýkali, predídete poškriabaniu. Pri aktívnom nosení odporúčame šperky raz za dva roky priniesť do rúk odborníkov pre profesionálne vyčistenie.

Zlato

Zlato, či už biele, ružové alebo žlté, patrí medzi jemné kovy. Vyžaduje si našu pravidelnú starostlivosť. Ak chcete uchovať jeho jas, vyhýbajte sa mydlu a iným kozmetickým prípravkom. To síce výrazne tento kov nepoškodí, avšak zanechá na ňom povlak a vaše šperky zmatnejú. Veľmi dôležité je vyhýbať sa kontaktu zlata a chlóru. Chlór zlato výrazne poškodzuje a dokonca môže spôsobiť zmenu farby tohto kovu. Pri zlate si dávajte pozor aj na nárazy, ktoré zanechávajú nepekné stopy. Ak sa vám niektorý zo šperkov zamastí, vyčistíte ho tak, že kov na chvíľu ponoríte do alkoholu. Osušte ho jemnou handričkou. Na vyleštenie je najvhodnejšia handrička vyrobená zo semišu.

Diamant

Výnimočný kameň, ktorý zvyčajne dostávame vo výnimočných chvíľach, je charakteristický svojou tvrdosťou a disperziou svetla. Jeho lesk s nadšením obdivuje každý milovník vzácnych kameňov. Aby diamant svoj jas nestratil, musíme ho chrániť hlavne pred mastnotou, ktorú tak rád priťahuje. Diamant čistite suchou handričkou a aspoň raz mesačne mu venujte zvýšenú pozornosť. Na jeho dôkladné vyčistenie postačí teplý saponátový roztok, v ktorom diamant umyjete. Osušte ho mäkkou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna. Diamant skladujte samostatne, oddelene od ostatných drahokamov a šperkov. Veľmi ľahko by ich mohol poškriabať. Diamanty tiež neuschovávajte spolu s inými diamantmi. Vzájomne si vedia spôsobiť nepekné škrabance. Odporúčame vám aspoň raz ročne dať šperky skontrolovať svojmu zlatníkovi , či sa neuvoľnili kamene v obrube.

Perla

Perly patria medzi veľmi obľúbené šperky, ale tento klenot potrebuje viac pozornosti a starostlivosti ako ostatný. Perly obsahujú až 2% vody a preto sú citlivé na vysychanie a tiež na teplo. Už pri miernom zahriatí môžu stratiť svoj lesk. Aj napriek tejto citlivosti však perly môžete nosiť každý deň. Skôr ako ich uložíte do šperkovnice, nezabudnite ich pretrieť suchou, prípadne vlhkou handričkou. Nikdy ich nečistite parou ani chemickými prípravkami. Najlepším miestom na odkladanie sú krabičky a vrecúška zo zamatu, ale aj boxy, v ktorých ste perly kúpili či dostali. Nikdy ich neuschovávajte s inými prírodnými ani syntetickými kameňmi. Ľahko sa poškriabu a stratia lesk. Vyvarujte sa tiež kontaktu perál s inými perlami. Vzájomne sa veľmi ľahko ošúchajú a stratia lesk. Perlami sa vždy ozdobte až po nanesení laku na vlasy, parfumu a iných kozmetických prípravkoch.